Archiwum kwiecień 2009


Jak leczyć żylaki
Autor: zdrowiekobiety
Tagi: trening, fitness, diety, women, odchudzanie, life, health, diet, dietetyka, ćwiczenia
21 kwietnia 2009, 14:52

Żylaki mogą rozwijać się wskutek wrodzonego upośledzenia ściany i zastawek żył lub pozazakrzepowej niedrożności żył głębokich jednak jednoznacznej przyczyny ich powstawania nadal nie znamy. Rozróżniamy dwa rodzaje żylaków; otwarte i zamknięte. Obserwujemy je zazwyczaj na kończynach dolnych, często u ludzi pracujących w pozycji stojącej. Osoba ze zmianami żylakowymi często odczuwa ból, zmęczenie a niekiedy jakby kłucia w żyłach i kurcze mięśni, powinna więc unikać przede wszystkim długich spacerów i przebywania wielogodzinnego na nogach.

Na chwilę obecną niestety nie ma praktycznie środków farmakologicznych które skutecznie zapobiegałyby im czy też leczyły. Można jednak dolegliwości żylakowe zwalczać w warunkach domowych np.: przyjmowanie pozycji leżącej i unoszenie na jakiś czas nóg, stosować kąpiele ze słoną wodą i natryski o naprzemiennej temperaturze wody. Przy otwartych żylakach nie nosić pończoch elastycznych.W ciężkich przypadkach może zaistnieć potrzeba leczenia chirurgicznego, zanim jednak do tego dojdzie warto zapoznać się z leczniczymi właściwościami ziół które wspaniale sprawdzają się w profilaktyce jak i początkowym stadium schorzenia. Stosowane są pomocniczo zewnętrznie jako okłady jak i wewnętrznie w postaci naparów. Do okładów stosuje się następujące zioła: kwiat kasztanowca, kłącze tataraku, ziele drapacza lekarskiego, kwiat arniki i nagietka. Namoczony kompres należy przykładać na żylaki 2 razy dziennie i na noc. Do picia poleca się napary z ziela krwawnika, szant lek., jemioły i kwiatu rumianku. Wyciąg z kwiatów kasztanowca zapobiega powstawaniu żylaków (również hemoroidów) a także wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych i działa przeciwobrzękowo.

Zbawienną moc mają przy objawach żylakowych olejki, stosowane głównie do masaży. Wyróżnić tu należy olejek cyprysowy i jałowcowy. Olejek cyprysowy znany jest z silnego wpływu na krążenie i gospodarkę płynami w organizmie natomiast olejek jałowcowy ma działanie relaksujące i przeciwzapalne, jest też moczopędny i poprawia gospodarkę płynami, obniża ciśnienie krwi. Zaleca się również spożywanie wody aktywowanej którą uzyskuje się za pomocą elektrolizy. Woda taka przyspiesza procesy biologiczne w organizmie, goi rany i łagodzi dolegliwości przy żylakach.

Aparaty do aktywacji wody można kupić w coraz częściej powstających sklepach "natura". Należy jednak pamiętać że wody takiej nie pije się stale. Kuracja powinna trwać nie dłużej niż 2 tygodnie i powtarzać ją można dopiero po upływie 3 tygodni.